Czy ktoś też lubi szkolić z bhp? - bezpieczeństwo

Obsługa bhp

Co to jest outsourcing

Outsourcing z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest częstym rozwiązaniem dla wielu firm i przedsiębiorstw, które decydują się na taką usługę w celu powierzenia spraw związanych z BHP odpowiednio wykwalifikowanym osobom. Warto jednak wiedzieć,

Czy ktoś też lubi szkolić z bhp? - bezpieczeństwo Obsługa bhp
co dokładnie kryje się pod nazwą outsourcing. Samo pojęcie jest zapożyczone z języka angielskiego i składa się z połączenia trzech słów: outside-resource-using. Polega to na niczym innym, jak na wydzieleniu z przedsiębiorstwa niektórych realizowanych przez nie funkcji i przekazaniu ich innemu podmiotowi do wykonania. Outsourcing BHP ma więc na celu pełne przejęcie spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy przez odpowiednią firmę. Jest to kompleksowa usługa oferowana pracodawcom zapewniająca obsługę wszelkich spraw dotyczących BHP. Firmy oferujące outsourcing BHP dbają o to, żeby wszystko, co konieczne, było zgodne z przepisami. Dbanie o bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i pracodawców oraz osób zarządzających jest celem nadrzędnym usług BHP.

Szkolenie BHP dla robotników

Obowiązkiem pracodawcy wobec pracowników jest zapewnienie odpowiednich warunków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zorganizowanie okresowych szkoleń BHP. Jednym z takich szkoleń, oferowanych dla danej grupy odbiorców, jest kurs BHP skierowany dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. W skład kursu bezpieczeństwa i higieny pracy dla stanowisk robotniczych wchodzi specjalnie przygotowany instruktaż, skonstruowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Szkolenie kończy się sprawdzeniem przyswojonej wiedzy uczestników poprzez egzamin, przeprowadzany przez organizatora. Egzamin, poza sprawdzeniem części teoretycznej, weryfikuje także umiejętności wykonywania i organizacji pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny. Po zakończeniu szkolenia BHP jest wydawane zaświadczenie, które potwierdza uczestnictwo pracownika w takim kursie. Czas trwania szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników na stanowiskach robotniczych obejmuje minimum osiem godzin instruktażu.

Kurs pierwszej pomocy dla młodzieży

Z pojęciem pierwszej pomocy możemy się spotkać już bardzo wcześnie na drodze naszej edukacji, bowiem dość powszechną praktyką są szkolenia z tego zakresu już w szkole podstawowej. Czy to przedstawienie ogólnych zasad dotyczących pierwszej pomocy w formie prezentacji na szkolnej auli, czy też już bardziej praktycznie zajęcia i pogadanka z ratownikiem w sali klasowej, od najmłodszych lat ma się styczność z takimi szkoleniami. Nie tylko w szkole podstawowej organizuje się różne spotkania na temat udzielania pierwszej pomocy, ale również w późniejszych latach edukacji ma się do czynienia chociażby z przedmiotem edukacja dla bezpieczeństwa, gdzie także są wpajane odpowiednie wzory zachowań w niebezpiecznych sytuacjach. Szkoły mogą współpracować z firmami zajmującymi się takimi szkoleniami w organizacji spotkań, mających na celu uświadomienie i edukowanie młodzieży. Uczenie się o zasadach pierwszej pomocy już od szkoły podstawowej jest zdecydowanie mile widzianą praktyką, która przyczynia się do wzrostu wiedzy na ten temat w społeczeństwie.

Ćwiczenia ewakuacyjne

Przebieg akcji ewakuacyjnej, w razie pożaru czy też innego niebezpiecznego wypadku, w dużej mierze zależy od wiedzy osób przebywających w danym budynku. Istotnym czynnikiem przy ewakuacji jest znajomość najkrótszej drogi ewakuacyjnej, umożliwiającej bezpieczne wyjście z budynku. Próbne ćwiczenia ewakuacyjne są wymogiem w placówkach edukacyjnych, w których są one okresowo przeprowadzane z uwzględnieniem skuteczności i czasu ewakuacji. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku firm i przedsiębiorstw. Pracodawca może zatrudnić wykwalifikowane osoby do przeprowadzenia ćwiczeń ewakuacyjnych. Firmy zajmujące się szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej mogą przeprowadzać takie próbne ćwiczenia. W ramach szkolenia PPOŻ oferowane są próbne ćwiczenia ewakuacyjne. Dzięki takiej próbnej ewakuacji można wskazać błędy koordynacji i je skorygować. Ponadto ćwiczenia praktycznie z zakresu ochrony przeciwpożarowej pozwalają uporządkować i zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce.

Szkolenia z zakresu BHP na uczelniach

Ten, kto kiedykolwiek studiował na jakieś uczelni wyższej z pewnością wie, że jednym z warunków zaliczenia pierwszego semestru jest ukończenie obowiązkowego szkolenia BHP. Wzięcie udziału w takim szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obecnie najczęściej odbywa się za pomocą specjalnych platform internetowych. Ukończenie takiego szkolenia, w głównej mierze, polega na zapoznaniu się z przedstawianą treścią, a potem na uzupełnieniu pytań kontrolnych, dotyczących tego, co było omawiane w danym dziale. Po zakończeniu pytań kontrolnych z ostatniego działu otrzymuje się informację zwrotną o uzyskanym wyniku takiego kursu. Bardzo często platformy uniwersyteckie współpracują z firmami zajmującymi się szkoleniami BHP. Branie udziału w kursie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy za pośrednictwem strony internetowej jest wygodnym rozwiązaniem organizacyjnym ze strony władz danej uczelni. Pozwala bowiem na ukończenie takiego szkolenia wszystkim studentom, bez konieczności uczęszczania na dodatkowe spotkania.